YouTube dodał narzędzie, które ma informować twórców o kradzieży ich filmów

Kradzież filmów na YouTube to dość powszechne zjawisko. YT będzie z tym walczył.

YouTube dodał narzędzie, które ma informować twórców o kradzieży ich filmówW serwie YouTube dość często dochodzi do kradzieży filmów i zamieszczania ich na innych kanałach na YouTube. YouTube przyznał się, że powinni pomagać Youtuberom w ochonie ich twórczości. Do teraz twórcy musieli sami ręcznie sprawdzać czy filmy, które dodali serwisu YouTube nie zostały ukradzione. Oznaczało to, że ktoś zamieścił ich film na swoim kanale YT.

YouTube ogłosił 11 lipca 2018 roku o tym, że uruchamiają nowe narzędzie “Copyright Match Tool“, czyli narzędzie do sprawdzania praw autorskich.

https://youtube-creators.googleblog.com/2018/07/helping-creators-protect-their-content.html

Narzędzie było testowane przez rok z niektórymi twórcami i jak narazie zostało włączone tylko tym, którzy mają ponad 100 000 subskrybentów.

YouTube Narzędzie, które ma informować twórców o kradzieży ich filmów
Copyright Match Tool - źródło: https://youtube-creators.googleblog.com

Jak działa narzędzie do informowania twórców o kradzieży ich filmów?

Narzędzie do sprawdzania czy film jest kradziony to tak naprawdę algorytm, który od teraz sprawdza wszystkie filmy, które są dodawane na YouYube (również przez mniejsze kanały). Następnie jak algorytm uzna, że taki film jest już na YouTube lub jego spora część to automatycznie informuje twórcę. Kto jest prawnym właścicielem film decydować ma data dodania filmu do serwisu – kto pierwszy ten lepszy 🙂

Nie jest jasno napisane, ale wygląda na to, że osoba, która według YouTube dopuściła się kradzieży nie jest informowana, że algorytm to wykrył.

Co robi YouTube jak wykryje kradzież filmu?

Twórca (prawny autor), który jako pierwszy dodał film do serwisu ma otrzymać informację w swoim panelu.

Twórca ma do wybory trzy opcję:

  1. Nie robić nic – chyba będzie rzadko wykorzystywana:-)
  2. Kontakt na własną rękę z Youtuberem, który ukradł film i wypracowanie z nim porozumienia
  3. Zgłoszenie filmu do usunięcia przez YouTube
W przypadku trzeciej opcji Youtuber, który “pożyczył” film otrzyma wiadomość od YouTuba, że sam w przeciągu 7 dni ma usunąć film ze swojego kanału. Jeżeli nie zrobi tego w wyznaczonym terminie YouTube sam wkracza do akcji i usuwa kradziony film.

Pozostałe wpisy na naszym blogu:

2 thoughts on “YouTube dodał narzędzie, które ma informować twórców o kradzieży ich filmów

  1. Według mnie to genialne rozwiązanie. Nie lubię łamania prawa autorskiego i wybijania się na czyimś pomyśle… Każdy sam sobie wypracował swój schemat tworzenia treści i tak powinno zostać 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *